3D Lazerinis Skenavimas
Profesionalios matavimų paslaugos visoje Lietuvoje. Greiti rezultatai, pagalba dirbant su pointcloud, modeliavimas iš gautų duomenų
Tiksliems objekto 3D išmatavimams
Rekonstrukcijos projektams
3D lazerinis skenavimas naudojamas esamos pastato būklės dokumentacijai. Remiantis taškų masyvu galima lengvai išbraižyti tikslius pastato aukštų planus, pjūvius, fasadus, ar sudaryti 3D modelius.
BIM projektams
3D skenavimas naudingas ne tik surinkti informacijai rekonstrukcijos pradžioje, atliekant matavimus projekto eigoje galima patikrinti ar atlikti darbai atitinka projekto modelį.
Pointcloud duomenys ypač naudingi norint gauti konstrukcijų, vamzdžių, įrenginių išmatavimus ir vietą erdvėje. Didelės raiškos taškų masyvas leis užtikrinti tikslius modelius projektuojant prie jau esančių elementų.
Dėl surinktų matavimų detalumo 3D skenavimas naudojamas fasadų ir kitiems brėžiniams sudaryti. Daugiau>>>
Tūrių skaičiavimas
Naudojant lazerinį skenavimą kartu su dronais galime gauti teritorijos 3D modelį ir taip apskaičiuoti grunto ar kitų medžiagų tūrį. Galima išmatuoti ir viduje laikomas atsargas.
3D mesh modeliai
Sujungiant 3D lazerinį skenavimą kartu su fotogrametrija galime išgauti fotorealistinį 3D mesh modelį.
Privalumai
Sumažintas perdarymas
Modeliavimas remiantis taškų masyvu leis užtikrinti, kad suprojektuoti komponentai tiks į savo vietas iš pirmo karto.
Greiti rezultatai
Matavimai skeneriu yra greitesni nei tradiciniai metodai ir juo surenkama išsami 3D informacija, taigi turint taškų masyvą nebereiks grįžti į objektą permatuoti.
Saugūs matavimai
Matavimai lazeriniu skeneriu atliekami per atstumą todėl įtaka įprastai objekto veiklai yra minimali. Tokie matavimai saugesni nei tradiciniai metodai.
Kas yra 3D lazerinis skenavimas?
3D skenavimas yra itin tikslus realybės fiksavimo metodas, kuris naudoja lazerinius spindulius tam, kad greitai užfiksuotų kiekvieną statybų objekto detalę. Skeneris veikia panašiai kaip skaitmeninė kamera fiksuojanti 360 laipsnių nuotrauką, tik kiekvienas pikselis turi tikslią savo poziciją 3D erdvėje. Šis taškų rinkinys dar vadinamas taškų masyvu (point cloud). Iš skirtingų pozicijų gauti taškų masyvai specialia programine įranga sujungiami į vientisą realybę atspindintį modelį.
Trumpai tariant, 3D lazerinis skenavimas dažniausiai naudojamas objekto matavimams pramonės, renovacijos, paveldo išsaugojimo ir naujos statybos projektuose. Pointcloud panaudojamas išmodeliuoti jau esamas struktūras ar pritaikyti naujus komponentus šalia jų. 3D skenavimas taip pat naudingas patikrinti kiek pastatyta dalis atitinka projektą – taškų masyvą atsidarius kartu su projekto modeliu galima išmatuoti nukrypimus nuo projekto modelio. Aukštos rezoliucijos duomenys leidžia identifikuoti ir išbraižyti net ir smulkias detales, analizuoti plokštumų ir kitas deformacijas. Gauti tokią informaciją kitais metodais būtų nepraktiška.
Veikimo principas
3D lazeriniai skeneriai vadinami aktyviais skeneriais, kadangi jie patys sugeneruoja šviesos srautą, kuris naudojamas matavimams. Matavimų inžinerijos srityje dažniausiai naudojami vidutinio ir ilgojo nuotolio lazeriniai skeneriai, kurie veikia dviem skirtingais būdais. Vienas iš jų pagrįstas laiko, per kurį nukeliauja lazerio spindulys, matavimu, o antrasis – fazinių impulsų sklidimo registravimu.
Pirmuoju atveju lazerinis tolimatis pamatuoja atstumą nuo objekto paviršiaus bei lazerio kelionės laiką pirmyn ir atgal nuo objekto. Kadangi šviesos greitis yra žinomas, atstumas iki objekto yra nustatomas pagal išmatuojamą lazerio spindulio laiką, kurį jis nukeliauja pirmyn ir atgal.
Kitas metodas – amplitudės moduliavimo. Čia prietaisas moduliuoja lazerio spindulio energiją, o sensorius lygina išsiųstą ir atsispindėjusią nuo objekto lazerio fazes. Šis matavimo būdas yra tikslesnis, duomenys gaunami greičiau, taip pat susidaro mažiau „triukšmo“ taškų masyve. Tačiau šis būdas labiau tinkamas vidutiniams atstumams matuoti, kai pirmuoju atveju skeneriai yra pritaikyti matuoti platesniame diapazone
3D skenavimo duomenys
- Skenuotus duomenis galima pririšti prie geodezinio kontrolinio tinklo
- Sujungti su fotogrametriniu modeliu gautu iš drono ar įprastos fotokameros
- Duomenis galima praretinti ir sugrupuoti pvz. išskirti zonas, aukštus, sienas ir pan.
- Pointcloud palaiko daugelis projektavimo programų, tokių kaip AutoCAD, ArchiCAD, Revit, SketchUp, Tekla, NavisWorks ir kitos
- Papildomi įrankiai, kaip Leica CloudWorx, Undet, pagreitina modeliavimo procesą